XV.

Rákospalota-Pestújhely-Újpalota 

Városrendezési tervek a XV. Kerületben, 1969. JANUÁR MAGYAR FILMHÍRADÓ5.


Rákospalotai MÁV telep

„A terület hajdanán szőlőtermő vidék volt, azonban az 1880-as és 90-es években tomboló filoxéra járvány a szőlőt kipusztította, így ezen a területen a szőlőtermesztés megszűnt. Ezután vásárolta meg a területet a MÁV és 1907 és 1909 között felépült a telep első ütemeként 30 db földszintes, meglehetősen korszerűtlen komfort nélküli lakóépület a Rákos út – Szent Korona útja – Ozmán utca és a Széchenyi út közötti területen. … Később korszerűbb, magasabb komfortfokozatú többszintes épületek épültek.” (tovább)


A képre kattintva tovább böngészhet a környéken. Forrás: Fortepan – Mapire.

ONCSA telep

„A rákospalotai ONCSA-házak két ütemben épültek fel: 14 ház 1943 őszén a Tompa Mihály és Aulich Lajos utcákban, majd további 20 lakóépület 1948 tavaszán az Aulich és Kis Rákos utcákban (mindegyik a Benkő-telepen belül található).” (tovább)

CSOK és szocpol negyvenes évek módra – ONCSA-telepek Budapesten

1945 előtt é.n.

Kovácsi telep

„A Kovácsi-telep a Benkő-telep alatt húzódik, a kevésbé ismert elnevezések, illetve városrészek közé tartozik. Míg a Benkő-telep az önkormányzat gazdasági programjában taglalt jövőképben is helyt kapott, a Kovácsi-telepet manapság nem emlegeti senki. Kovácsi Kálmán, a település evangélikus lelkésze több mint 100 ezer négyzetméternyi saját földdarab tulajdonosa volt, amit a település egyben megvásárolt, és felparcellázta azt 1910-ben, körülbelül a Benkő-telepi parcellázásokkal egyidőben.” (tovább)


A képre kattintva tovább böngészhet a környéken. Forrás: Fortepan – Mapire.

Honfoglaló telep


A képre kattintva tovább böngészhet a környéken. Forrás: Fortepan – Mapire.

Benkő telep

„A Benkő-telep telkeit az 1910-es évek elején parcellázták. A terület a községé volt - miután felvásárolták különböző tulajdonosoktól. A világháború végére épült be a terület, melynek telkeit olcsón mérték, szerényebb egzisztenciák számára. Hogy pontosan mikor nevezték el Benkő-telepnek, nem derült ki a forrásokból: a református lelkész 1920-ban hunyt el, a telep addigra már állt, minden bizonnyal ebben az időszakban történhetett a névadás. Az elnevezés annyira beépült a köztudatba, hogy városrészként emlegették, s régi térképekre is rákerült a név.” (tovább)


A képre kattintva tovább böngészhet a környéken. Forrás: Fortepan – Mapire.

1945 után

Kolozsvár utcai lakótelep

„… Valószínűbb, hogy a két szomszédos lakótelep - a Bezsilla-kerti BM-telep és a Mézeskalács téri lakótelep - BM-es voltát "ragasztotta át" a köznyelv erre a telepre is - ugyanakkor persze nem lehet kizárni, hogy a Belügyminisztérium is kapott lakókijelölési jogot, tehát lakhattak ott rendészeti dolgozók, de a lakótelep egésze nem volt BM-es.” (tovább)


Az alábbi képre kattintva megnyithatja az albumomat.

Centenárium lakótelep



Újpalotai lakótelep

Városrendezési tervek a XV. Kerületben, 1969. JANUÁR MAGYAR FILMHÍRADÓ5.

Az alábbi képre kattintva megnyithatja az albumomat.

Hiányosságok a rákospalotai panelprogramban, 1971. JÚLIUS MAGYAR FILMHÍRADÓ27.

Lakótelepi közösségi kezdeményezések Újpalotán, 1976. SZEPTEMBER MAGYAR FILMHÍRADÓ38.

Újpalotai Napok, 1978. MÁJUS MAGYAR FILMHÍRADÓ21.




ITS





1 megjegyzés:

  1. 😊Örömmel fogadok az oldallal kapcsolatos minden megjegyzést, kiegészítést, hasznos linket, figyelem felhívást, javítási javaslatot (van mit), akár magán-, akár köztörténetet, emléket, fotót, dokumentumot, soroljam még? Mindent, ami mások számára is érdekes, hasznos lehet.😊

    VálaszTörlés