XIX.

Kispest 

85 éves város [Kispest], 1958. AUGUSZTUS MAGYAR FILMHÍRADÓ36.

Látogatás Kispesten, 1970. OKTÓBER MAGYAR FILMHÍRADÓ44.

Wekerle telep



A képre kattintva tovább böngészhet a környéken. Forrás: Fortepan – Mapire.

Az alábbi képre kattintva megnyithatja az albumomat.

Kispesti ONCSA telep

„Hatéves koromig Kispesten, az ONCSA-telepen laktam nagymamám házában. Ezeket a telepeket az Országos Nép és Családvédelmi Alap hozta létre Horthy kormányzósága idején. Az ONCSA célja a leginkább támogatásra szoruló néprétegek erkölcsi és szellemi felemelése útján az életviszonyok javítása és a társadalmi kiegyenlítődés elősegítése volt. Magyar nagycsaládosokat segítettek akkor. Ez a telep kis kertes házakból állt. Apámék nyolcan voltak testvérek, és kiérdemelték azt, hogy egy ilyen házhoz jussanak. Ez a telep védett környezetet jelentett számomra.” (forrás)



1945 előtt é.n.

Villany telep

„Tizenhét éves ifjúmunkásként már szemináriumot vezettem a kispesti villanytelep tisztviselőinek. Édesapám nyomdokain haladva bekapcsolódtam és tevékenyen részt vettem a kommunista párt és a szakszervezet mozgalmi munkájában.”  (tovább)

A képre kattintva tovább böngészhet a környéken. Forrás: Fortepan – Mapire.

A kispesti kocsiszín nyomai - videó


Kossuth falva

„Bűnözés tekintetében igen széles skálán mozognak ezek a városnegyedek. Pacsirtatelepen kifejezetten alacsony a bűnözési arány, ott van azonban Gubacsipuszta, Kossuthfalva, ahol magas, sőt Szabótelep, ahol sajnos kifejezetten magas ez az arányszám.”  (tovább)


A képre kattintva tovább böngészhet a környéken. Forrás: Fortepan – Mapire.

Szabó telep

„Szabó József 48-as honvéd földjeinek parcellázásából alakult 1895-től Szabó-telep. Szabó József engedélyt kapott arra, hogy felparcellázhassa a Lázár utcától a Ferenc József utca (ma Mártírok útja) felé eső külső birtokrészét. A Szabadság téren (ma Kossuthfalva tér) voltak már házak ebben az időben, de utcát a környékén még nem nyitottak. Halik Manó vette meg a Szabótelepet és azt 522 házhelyre parcellázta fel.”  (forrás)


A képre kattintva tovább böngészhet a környéken. Forrás: Fortepan – Mapire.

Pacsirta telep

„2009-ben úgy látszott, hogy a legalacsonyabb státuszú társadalmi csoportok Pacsirtatelepen, Gubacson és Szabótelepen viszonylag szegregáltan élnek (ezekben a városrészekben él a lakosság 18,4%-a), illetve Kossuthfalván, ahol az IVS készítői mérsékeltebbnek találták a relatív koncentrációt. Ezeket a területek azonban nem kerültek be a szegregátumok közé. A leghátrányosabb helyzetű városrészként a dokumentum egyértelműen Pacsirtatelepet jelölte meg, mivel a városrész kilenc problémamutatóból öt esetében is az „első helyre” került: alacsony a foglalkoztatottság, magas az alacsony végzettségűek aránya, a lakások egyötöde pedig alacsony komfortfokozatú..”  (tovább)


A képre kattintva tovább böngészhet a környéken. Forrás: Fortepan – Mapire.

1945 után

Élmunkás telep


„1950. január 1-jétől megszűnt önálló város lenni Kispest, és a főváros XIX. kerületeként éli tovább életét. Első tanácselnöke a korábbi polgármester, id. Nyers Rezső lett. A lakáshelyzet korszerűsítésre és megoldására felépült az Élmunkás telep, korszerűsítették a közlekedést. … A kerület gyarapodott: a Cséry-telep helyén 132 új lakást adtak át, új SZTK Rendelőintézet épült (1951).”  (tovább) 

Pannónia úti lakótelep

„A miénkkel együtt még sok száz család költözött boldogan a kispesti Pannónia úti új lakónegyedbe. Végre szép, napfényes, egészséges lakásokhoz jutottunk és ezt valóban értékelni is tudjuk, örömünket azonban egy csúnya árnyék borítja: közlekedésünkről elfeledkeztek gondoskodni.”  (tovább)






1 megjegyzés:

  1. 😊Örömmel fogadok az oldallal kapcsolatos minden megjegyzést, kiegészítést, hasznos linket, figyelem felhívást, javítási javaslatot (van mit), akár magán-, akár köztörténetet, emléket, fotót, dokumentumot, soroljam még? Mindent, ami mások számára is érdekes, hasznos lehet.😊

    VálaszTörlés