Óbuda
Szentendrei úti szükségbarakkok
Miklós téri szükséglakástelep
Bécsi úti kislakásos telep
Gázgyár munkástelep
A képre kattintva tovább böngészhet a környéken. Forrás: Fortepan – Mapire.
Gázgyár tisztviselő telep
A képre kattintva tovább böngészhet a környéken. Forrás: Fortepan – Mapire.
Miklós téri kislakásos bérház
Lajos utcai szükséglakások
Hunor utcai bérlakásos épület
A képre kattintva tovább böngészhet a környéken. Forrás: Fortepan – Mapire.
Bécsi úti városi házak
Raktár utcai városi házak
"A székesfőváros kislakásos bérházai között 1928-ban épült fel az óbudai Raktár, Kunigunda, Veder utcák találkozásánál a „Raktár utcai városi házak” csoportja. Tervezői: Sebestyén Artur, ifj.Paulheim Ferenc, Neuschloss Kornél, Gyenes Lajos. Az építkezés kivitelezője a CYKLOP Építő és Ingatlanforgalmi Rt. volt. A CYKLOP egész sereg budapesti bérpalotát épített, nagy szakmai elismerés mellett. A körülkerített – később szépen parkosított – területen lazán elrendezett öt épület egységes stílusa, ugyanakkor különböző alaprajzi elrendezése, homlokzataik kapu- és saroktengelyeinek hátrahúzott megoldása, arányos és dinamikus látványa méltán vetekedik a mostani „lakóparkok” minőségével." (forrás)
Raktár utcai kislakásos telep
A képre kattintva tovább böngészhet a környéken. Forrás: Fortepan – Mapire.
Szél utcai kislakásos telep
Tímár utcai kislakásos épület
épül
Vihar utcai kislakásos telep
A képre kattintva tovább böngészhet a környéken. Forrás: Fortepan – Mapire.
"1942–1943-ban a főváros már csak arra törekedhetett, hogy a háború miatt megnövekedett és a konjunktúra miatt is jobban kereső ipari munkásság részére lakáslehetőséget teremtsen. Sorra írták ki a tervpályázatokat, a háború miatt munka nélkül maradt több mint háromszáz budapesti magánépítész megélhetését is biztosítva ezzel. Egyes kislakásos bérházépítkezések, mint … Kamarássy Jenő és Wanner János óbudai, Vihar utcai együttese (1941–1943), … már a háború utáni időszak építészetének előképei …” (forrás)
1945 előtt é.n.
Királyok útja bérlakásos épület
Mocsáros
Zátony utcai szükséglakások
Csillaghegyi téglagyári telep
"A csillaghegyi Árpád-strandfürdő felé eső részen (jelenleg Pusztakúti út 7.) a téglagyárat alapító Schlesinger Adolf 1894-ben társult be a Péterhegyi Téglaipar Rt-be. A jól felszerelt és épületeiben logikusan elrendezett gyár jól fejlődött, 1896-ban iparvágányi összeköttetést teremtett a szentendrei HÉV-vel. A millenniumi építkezések lecsengése azonban a századforduló után veszteségessé tették a gyárat. 1906-ban ezt is megvette az Újlaki Téglagyár, és Péter-hegy–Nagybátony–Újlaki Téglagyár néven működött tovább. Az 1948-as államosításkor Csillaghegyi Téglagyár néven önállósult, majd 1963-ban a Budai Tégla- és Cserépipari Vállalat 6. sz. gyáregysége lett. 1988-ban szűnt meg, a helyén később lakótelep épült." (tovább)
Csillaghegyi tisztviselő telep
Kecske utca (slum)
Seregély utca (slum)
1945 után
Zápor utcai lakótelep
Hévizi úti lakótelep
A képre kattintva tovább böngészhet a környéken. Forrás: Fortepan – Mapire.
„Építőipar - A Hévízi úti lakótelep építői. Budapest, 1960. június 3. Az Építésügyi Minisztérium 45. sz. Építőipari Vállalat építőmunkásai dolgoznak a Hévízi úti lakótelepen, ahol 1960-ban közel 100 lakást adnak át. Hévízi úti lakótelep (III. ker.): 1954-65 között épült a Hévízi út, Bogdán út, Hunor u., Berend u., Kerék u., Meggyfa u. és Veder u. által határolt területen. Összesen 950 lakásból áll.” (forrás)
😊Örömmel fogadok az oldallal kapcsolatos minden megjegyzést, kiegészítést, hasznos linket, figyelem felhívást, javítási javaslatot (van mit), akár magán-, akár köztörténetet, emléket, fotót, dokumentumot, soroljam még? Mindent, ami mások számára is érdekes, hasznos lehet.😊
VálaszTörlésKedves Péter!
VálaszTörlésSzívesen ajánlom figyelmedbe a 3. kerületi telepekhez az Óbudai Anziksz című kultúrális magazin átböngészését. Rengeteg érdekes anyagot, képet, cikket találhatsz benne. Talán ha a keresőbe beíród, hogy telep, úgy a legegyszerűbb.
https://obudaianziksz.hu/kereses/?fwp_keres=telep
Gratulálok a honlaphoz, szerintem nagyon jó ötlet, hogy egy honlapra összeszedted Budapest telepeit. S hát nem kis munka lehetett. Gratulálok hozzá! :-)
Köszönöm! Feltétlenül megnézem.
Törlés